Hitler adta vissza Erdélyt? (I. rész)
fn.hu 2010.11.06. 14:52
Különleges történelmi pillanatban, de szó szerint a román állam létét fenyegette a magyar honvédség 1940 nyarán. Az addigi „békés országegyesítés” eszméje a múlté lett, a kedvező történelmi pillanatot kihasználva a magyar haderő felsorakozott a keleti határon: a lakosságcsere román ötlete nem hatotta meg Telekit, a Honvéd Vezérkar főnöke háborút akart, Hitler közbelépett – kétrészes sorozat videókkal.
magyar társadalom olyan sokk-ként és igazságtalanságként élte meg a trianoni határok meghúzását az első világháború után, hogy a revízió igénye már az aláírás pillanatában alapvető elvárás volt.
Ez volt a politika elsődleges célja is, ám a magyar kormányok több mint egy évtizedig nem követelhették nyíltan a békediktátum felülvizsgálatát. Egyrészt a hadsereg kényszerű leépítése miatt, miközben a kisantant országok őrült fegyverkezésbe kezdtek, másrészt Magyarország tökéletes külpolitikai elszigeteltségben tartotta a szomszédos országok „szövetsége”.
A helyzet Hitler és Mussolini megerősödésével, a gazdasági világválság enyhülésével változott meg, amikor hazánk Olaszország, Németország és Ausztria irányában utat talált a világ felé. Megkezdődhetett a honvédség fejlesztése, és az európai nagyhatalmi politika is a magyar revízió számára kedvező irányba kezdett mozdulni.
A trianoni határok megváltoztatásának sorában Észak-Erdély 1940-es visszacsatolása már a harmadik lépés volt, de az események megértéséhez korábbra kell visszanyúlni.
Teljes cikk itt: Hitler adta vissza Erdélyt?
|