A
Achilles: Angol páncélvadász harcjármű típus. Az Achilles tulajdonképpen nem volt más mint egy M10-es amerikai páncélvadász 17 fontos angol páncéltörő löveggel felszerelve. Az egyike volt azon kevés szövetséges harcjárműveknek, amelyek jó eséllyel vehették fel a harcot a Tiger-ekkel szemben.
Army: (Angol) Hadsereg
Armee: Hadsereg. Hadtestekből (Korps) álló szervezeti egység. Egy hadsereg létszáma 80 - 200, 300 ezer fő között mozgott, attól függően, hogy mennyire volt teljes a feltöltöttség.
Artillery: (Angol) tüzérség
Artillerie: Tüzérség.
Atlanti Fal: Az északi tengertől egészen a spanyol-francia határig húzódó erőd rendszer, amely az angol-szász Szövetségesek partra szállását lett volna hivatott megakadályozni. A fal nem egy összefüggő erőd rendszer volt, mint például a Maginot-vonal, hanem kisebb nagyobb bunkerek, lövegállások és parti akadályok változó sűrűségű hálózata. Az Atlanti Fal legerősebb része a Cherbourg és Calis közötti szakasz volt.
B
Barbarossa: Fall Barbarossa: A Szovjetunió lerohanására kidolgozott terv fedőneve. Hitler az inváziót már 1941 tavaszán elkezdte volna, de a balkáni konfliktusok miatt nyárra tolódott a hadművelet. Végül 1941. június 22-én rohanták meg a Wehrmacht egységei a Vörös Hadsereget. A tervet Barbarossa Frigyes német-római császárról nevezték el.
Battle of Bulge: Az 1944. téli ardenneki német ellentámadást illették ezzel a névvel az amerikaiak.
Bazooka: Ameriai gyalogsági kézi páncéltörő fegyver.
Befehlswagen:(Bef.Wg.) Parancsnoki jármű. Harckocsik, illetve lövészpáncélosok változata volt.
Bergepanzer: Műszaki harckocsi. A németek különböző páncélos alvázak felhasználásával számos ilyen járművet építettek, hogy a harcmezőn ragadt, de még javítható harckocsikat az ellenséges pergőtűz közepette is a front mögé szállíthassák.
Blitzkrieg: Villámháború, helyesebben villámhadjárat. Ezzel a névvel illették azt a németek által hadviselést, miszerint az ellenséges frontvonal leggyengébb pontján hajtanak végre páncélos áttörést tüzérségi és légi előkészítés után. A nagy sebességgel előretörő páncélosékeket követik a motorizált egységek és a gyalogság. A páncélosok később legyezőként szétnyílnak, és bekerítik az ellenséget. Ezután a páncélosékek ismét továbbnyomulnak és egyre nagyobb területeket kerítenek be. A villámháború igazi erénye a sebessége, az ellenség nem rendelkezik elég idővel ahhoz, hogy megerősítse vagy átcsoportosítsa a csapatait.
Brigade: Dandár. Általában 2 vagy több zászlóaljból állt. Gyakran önálló egységekként vetették be őket.
C
Calliope: Amerikai rakétasorozat-vető típus. A Calliope-t M4-es Sherman harckocsiból alakították ki úgy, hogy a tetejére 60 darab vetőcsövet helyeztek 107mm-es rakéták számára. A vetőcső-köteg a löveghez volt erősítve, így annak emelésével lehetett a rakétavető megfelelő emelkedési szögét beállítani.
Chaffe: Amerikai M24-es könnyű harckocsi.
Churchill: Anglia háborús miniszterelnöke, illetve a róla elnevezett brit gyalogsági harckocsi típus.
Comet: Üstökös. Angol közepes harckocsi típus neve.
Cromwell: A híres angol hadvezérről elnevezett közepes harckocsi.
Cruiser: Cirkáló. Angol közepes harckocsi típus.
Crusader: Szó szerint keresztes lovag. Brit közepes harckocsi típus.
D
D.A.K.: (Deutsches Afrika Korps) a Rommel által vezetett 1941-43 között létezett Német Afrika Hadtest.
Division: Hadosztály. 2 vagy több ezredből álló szervezeti egység, amely a seregtesteket alkotta. Egy hadosztály kötelékében általában 10-18 000 ember és/vagy 150-200 harckocsi és egyéb harcjármű szolgált (a feltöltöttség mértékétől függően). A hadosztályok feladatukat, felszerelésüket és felépítésüket tekintve lehettek: gyaloghadosztályok (Infanterie-Division ), páncélos hadosztályok (Panzer-Division), páncélgránátos hadosztályok (Panzergranadier-Division) és hegyivadász hadosztályok (Gebirgs-Division). Egy hadosztályhoz a harcoló alakulatokon kívül számos más kisebb egység tartozott, amelyek a hadosztály működésének hátterét biztosították. Ilyen volt például a hadosztály parancsnokság, amely a hadosztály irányításáért és a magasabb parancsnokság közötti összekötetést biztosította. Ilyen nem kevésbé fontos egységek voltak még például a híradós, a hadtáp, egészségügyi, stb. alakulatok.
E
Elefant: Elefánt. Német nehéz páncélvadász típus. Hivatalos neve: Pz Jäger Tiger(P) Ferdinand für 8,8 cm Pak 43/2.
F
Fallschrimjäger: Ejtőernyős.
Ferdinand: Az Elefánt nehéz páncélvadász korábbi neve.
Firefly:(Sherman Firefly) Az angol Sherman Firefly lényegében annyiban tér el az eredeti Shermantól, hogy egy nagy tűzerejű 17 fontos angol löveggel fegyverezték fel. A Sherman Firefly egyike volt azon kevés szövetséges harcjárműveknek, amelyek jó eséllyel vehették fel a harcot a német Tigrisekkel.
Flakpanzer:(FlakPz.) Légvédelmi páncélos. A németek egy egész sor légvédelmi páncélost hoztak létre különböző harckocsi alvázak felhasználásával, hogy ellensúlyozzák a Szövetségesek nyomasztó légifölényét.
Flammwagen: Lángszórós harcjármű.
Flammenwerfer: Lángszoró.
Führer: Vezér, vezető. Hindenburg 1934-ben bekövetkezett halálát követően az államfői és a kancellári funkciót összevonták és ezzel létrejött a fürheri tisztség. A Führer címet 1934-től kezdődően egészen 1945. április 30.-i haláláig Adolf Hitler viselt. Végrendeletében ezt a címet és a velejáró hatalmat Karl Dönitz admirálisra ruházta át aki csupán néhány hétig viselte azt. Maga führer szó gyakran előfordult a katonai rendfokoztok elnevezésében is.
G
Grenadier: Gránátos. 1942-től minden német gyalogezredet gránátos ezreddé minősítettek át, hogy a moráljukat emeljék (ezt megelőzően a gránátos megjelölés elit egységeket takart).
Grant:(General Grant) Az amerikai M3-as közepes harckocsi neve. Kevesen tudják, hogy a Grant és a Lee nem volt ugyanaz! A Lee volt a korábbi verzió, ezt a szót az angolok használták a harckocsira. Az amerikaiak körében Grant-ként ismert járműnek volt egy külön forgatható géppuskája a tornya tetején.
Gót-vonal: Német védelmi vonal Olaszországban.
Gustav-vonal: Német védelmi vonal Rómától délre.
Gyalogsági harckocsi:(Infantry tank) a brit terminológiában az erős páncélzatú (vagyis nem túl mozgékony), a gyalogság támogatására tervezett és használt harckocsi.
H
Hellcat: Amerikai M18-as páncélvadász neve.
Hetzer: Szó szerint hajtó. A hivatalosan JagdPanzer 38(t)-nek nevezett páncélvadász neve.
Hitlerjugend: Az NSDAP ifjúsági szervezete, melynek célja a német fiatalság háborúra való felkészítése volt. A Hitlerjugendből toborzott legénységgel létre hozták az azonos nevű, a Waffen-SS kötelékébe tartozó 12. SS páncélos hadosztályt (1943-ban, amikor létrehozták, még páncélgránátos), amely harcértéke és morálja felülmúlta sok más nagyobb múltra visszatekintő hadosztályét is.
Horogkereszt: A svastika, azaz a horogkereszt szanszkrit eredetű szó és kifejezetten pozitív jelentés tartalma van. Hitler ősgermán-árja jelképet látott benne és némi módosítás után (jobbra forgatta a kampókat, és a mozgás jelképezendő, a sarkára állította keresztet) a náci párt jelképévé tette. 1935-ben bevezetett az új nemzeti lobogó központi jelképe is a horogkereszt lett.
Hummel: Dongó. Német önjáró nehéz tarack, hivatalosan 15 cm schwere Panzerhaubitze 18/1 auf Pz III/IV (Sf), (Sd.Kfz.165).
I
Infanterie: Gyalogság.
J
Jäger: Vadász. Különleges gyalog alakulatokra használták, pl. ejtőernyős (Fallschirmjäger), hegyivadász (Gebirgsjäger), páncélvadász (Panzerjäger). 1942-től a könnyűgyalogság egységeire alkalmazták, hogy a moráljukat emeljék.
Jagd: Vadász, vadászó. Főleg fegyverekre, harceszközökre alkalmazták (például Jagdtiger)
Jagd Kommando: Szó szerint vadász kommandó. Ezek az egységek az ellenség által megszállt területeken ténykedtek, különböző szabotázs és diverzáns akciók végrehajtására specializálódtak.. 1944-45-re az SS már mint közönséges, a fronton harcoló alakulatokként vetette be őket.
Jagdpanther: Vadászpárduc. Az egyik legkiválóbb német nehéz páncélvadász típus. Hivatalos neve: 8,8 cm Pak 43/3 L/71 auf Panzerjäger Panther, (Sd.Kfz.173).
Jagdpanzer:(Jagd.Pz.) Vadászpáncélos, harckocsivadász. Harckocsik megsemmisítésére specializált harcjármű a német terminológia szerint.
Jagdtiger: Vadásztigris. A legnehezebb német páncélvadász típus, amely harcolt a II. világháborúban. Hivatalos neve: Jagdtiger für 12,8 cm Pak 44 L/55, (Sd.Kfz.186). Néhány jármű 8,8 cm-es löveggel rendelkezett: Jagdtiger für 8,8 cm Pak 43 L/71, (Sd.Kfz.185)
K
Kampfwagenkanone:(KwK) Harcjármű löveg. A német harckocsik és páncélozott harcjárművek lövegének megjelölése.
Kanone:(K) Ágyú, löveg. A hosszú csövű, nehéz tüzérségi eszközök megjelölése a Wehrmachtnál.
Kanonwagon: Az Sd.Kfz. 251/9-es jármű elnevezése.
Kettenkrad (Sd.Kfz. 2): Féllánctalpas motorkerékpár.
Königstiger: Királytigris. A kifejezés a Panzerkampfwagen VI Ausf B nehéz harckocsira utal. Ez az angol (Szövetséges) terminológiából németre fordított név azonban téves, mivel a német hadseregben ez az elnevezés sosem volt használatban, a németek inkább a Tiger II néven emlegették a típust.
Kübelwagen: "Kádautó". A németek által használt Kfz. 82-es terepjáró közkeletű (gúny) neve.
L
Luftwaffe: A német légierő.
M
Maginot-vonal: A franciák által a harmincas években épített erődrendszer, amelynek a német támadás ellen kellet volna megvédenie Franciaországot. Az vonal a belga határtól egészen az Alpokig húzódott. Célját azonban nem érte el mivel a Wehrmacht az erőd elfoglalásának megkísérelése helyett, azt meg kerülve Belgiumon keresztül szállta meg Franciaországot (1940).
Maschinengewehr:(MG) Géppuska (pl:MG-42).
Maschinenpistol:(MP) Géppisztoly (pl: MP-40).
Matilda: Az egyik legmasszívabb brit gyalogsági harckocsi típus.
Maultier: Öszvér. Német féllánctalpas teherszállító jármű (eredetileg tehergépkocsi). Hivatalosan: Gleisk LKW Maultier 2t, (Sd.Kfz.3), schweres Gleisk LKW Maultier 4,5t, (Sd.Kfz.4)
Maus: Egér. A nevével ellentétben a Maus egy óriási, 188 tonnás harckocsi volt, amelyből azonban csupán két prototípus épült. A Maus nem volt más, mint az értékes nyers anyagok el pazarlása, mivel lassúsága és tömege miatt gyakorlatilag bevethetetlen lett volna.
MP: Military Police (Katonai Rendőrség)
Munition: Lőszer
N
Nashorn: Orrszarvú. Német önjáró páncéltörő löveg (korában Hornisse-ként is emlegették). Hivatalosan: 8,8cm PaK43/1 (L/71) auf Fahrgestell Panzerkampfwagen III/IV (Sf), (SdKfz 164)
Nebelwerfer: Német rakétavető típus a II. világháborúban.
P
Panter: Párduc. A legkiválóbb német közepes harckocsi. Hivatalosan: Panzerkampfwagen Ausf D/A/G, (Sd.Kfz.171).
Panzer: Páncélos, páncélozott. Általában a német harckocsikat és harckocsizó alakulatokat értették alatta.
Panzerabwehrkanone: (PaK) Páncélelhárító ágyú.
Panzerbefehlswagen: lásd. Befehlswagen (Bef.Wg.).
Panzerfaust: Páncélököl. Egyszerű szerkezetű német gyalogsági kézi páncéleltörő fegyver.
Panzerjäger: Páncélvadász. Általában a nyitott küzdőterű önjáró páncéltörő lövegekre utal.
Panzerkampfwagen: (Pz.,Pz.kw., Pz.Kpfw.) A német harckocsik hivatalos megnevezése a II. világháború folyamán.
Panzerkeil: Páncélosék. A németek a nehéz, ill. az erősebb páncélzatú harckocsik (Tiger, ill. Panther) megjelenése után kezdték alkalmazni, amikor a szokásos Blitzkrieg taktikát már nem lehetett alkalmazni. Eszerint az élen álló Tigrisek szorosan egymás mellett haladtak, míg a Párducok és a Panzer IV-esek legyezőszerű alakzatban követték őket. A kézifegyverekkel felszerelt gyalogság közvetlenül a páncélosok nyomában haladt, őket pedig a féllánctalpas járművekkel haladó motorizált tüzérség követte. A cél az volt, hogy akkora rést üssenek az ellenség védelmében, amely elég erős és széles a szárnyakról indított támadások visszaveréséhez.
Panzerlied: A német harckocsizók híres indulója.
Priest: Amerikai M7 önjáró löveg.
Puma: Puma. Négy tengelyes, nehéz német páncélgépkocsi típus. Hivatalos neve: schwerer Panzerspähwagen Puma (5 cm) KwK39/1 L/60, (Sd.Kfz.234/1)
R
Ranger: Különleges katonai egység
RAF: Royal Air Force.
Royal Air Force: (RAF) Angol királyi légierő.
S
SS: Schutzstsffel
Schutzstaffel: (SS) Szó szerint védőgárda, védőraj. Ez a szervezet eleinte Hitler biztonságáért felelt, később már kiterjedt rendőri és politikai tevékenységet fejtett ki. Két fő része az Allgemeine-SS és az OKW parancsnoksága alatt harcoló Waffen-SS.
Sherman: A legismertebb amerikai M4-es közepes harckocsi.
Siegfried-vonal: Védelmi vonal Németország nyugati határánál.
Stuart: Amerikai M3 ill. M5 könnyű harckocsi.
StuG: Sturmgeschütz: (StuG) Rohamlöveg. A gyalogság támogatására kifejlesztett forgatható lövegtorony nélküli (kazamatás beépítésű löveggel ellátott) harcjármű. A háború második felében már főleg páncélelhárító feladatkörben alkalmazták. Mivel olcsóbban és könnyebben lehetett előállítani a harckocsikat, a háború vége felé harckocsizó alakulatokat is rohamlövegekkel szerelték fel.
T
Tiger: Tigris. A szövetségesek körében a legfélelmetesebb német nehéz harckocsi. Sokszor minden nagyobb német páncélost Tigrisként emlegettek. Hivatalos neve: Panzerkampfwagen VI Ausf E/H, (Sd.Kfz.181.).
V
V1,V2: Vergeltungswaffe.
Vergeltungswaffe:(V, ejtsd: "fau") Megtorló fegyver. A németek két általuk kifejlesztett eszközt illettek ezzel a névvel, ami arra utalt hogy ezekkel bosszút állhatnak a Szövetségeseken (elsősorban az angolokon) a német városok bombázásáért. Az első, a V-1 egy pilótanélküli robot repülőgép volt, amely mintegy 300 kilométeres hatótávolsággal és egy 848 kilogrammos robbanófejjel rendelkezett. 1944 június 13-tól kezdődően a háború végéig 105 ezer V-1-est lőttek ki Nagy Britanniára, többségüket London irányába, mind össze egy ötödük jutott el a vélig. A másik megtorló fegyver a V-2-es egy ballisztikus rakéta volt, amelyet a V-1-essel ellentétben szinte lehetetlen volt lelőni. A V-2 mintegy fél tonnás harci részt 300km-es távolságra voltképes eljuttatni. Körülbelül 4000 rakétát lőttek ki Londonra 1944 szeptember 8.-tól kezdve, de mindössze 1500 érte el az országot. További 2050-et indítottak Brüsszel, Liége és Antwerpen ellen. Összességében elmondható, hogy megtorló fegyverek offenzívája jelentéktelen mértékben befolyásolta a Szövetségesek katonai potenciálját. Sokkal inkább a pszichológiai és anyagi, mintsem hadi értelemben vett károkat okoztak.
Volkssturm: 1944-ben a hadköteles korból kieső emberekből alakult védelmi erő. Ezeknek a kényszer megoldásként létrejött egységeknek harcértéke általában kétes volt.
W
Waffen: Fegyver, fegyveres.
Waffen-SS: Fegyveres SS. Az SS fegyveres egységei, amelyek a német fegyveres erők parancsnoksága (OKW) alatt harcoltak. A Waffen-SS egységeit gyakran tévesen azonosítják az SS-el, mint háborús bűnös politikai szervezettel, annak ellenére, hogy a Waffen-SS harcoló katonai szervezet, amely a háború végén már csaknem egymillió tagot számlált.
Wehrmacht: Fegyveres erők. A német fegyveres erők három fegyvernemének gyűjtőneve, amely magába foglalta a szárazföldi haderőt (Heer), a légierőt (Luftwaffe) és haditengerészetet (Kriegsmarine).
Wespe: Darázs. Ismert német önjáró tarack nem hivatalos neve. Hivatalosan: leFH18/2 auf Fahrgestell Pz II(Sf), (Sd.Kfz.124). A Wespe név használatát Hitler 1944-ben megtiltotta, de a katonák körében elterjedt maradt.
Wolverine: Amerikai M10-es páncélvadász harcjármű.
Z
Zimmerit: Anti-magnetikus anyag amellyel a német harcjárműveket borították 1943 nyarától kezdődően. A zimmerittel bevont járművekről a mágneses aknák egyszerűen lehullottak. 1944 szeptemberétől a zimmerit bevonatot elhagyták, mivel a mágneses tankelhárító aknák állandó felszerelésként szinte csak a Wermacht fegyverzetében szerepeltek, felhordása és száradása napokat vett igénybe.
|